Uzm.Dyt. Özgür G.
16.02.2023

C Vitamini Nelerde Var? C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini; demirin vücut tarafından emilip depolanmasından bağışıklık sisteminin desteklenmesine, cildin önemli bir bileşeni kolajen sentezlenmesinden serbest radikallerin baskılanmasına kadar pek çok vücut fonksiyonunu destekleyen önemli bir bileşendir. Vücut tarafından sentezlenemediği için C vitaminin dışarıdan C vitamini içeren besinler ile ya da C vitamini takviyeleri ile günlük olarak alınması gerekir.(1)(2) “C vitamini hangi besinlerde bulunur?” ve “C vitamini hangi meyvelerde var?” sorularınızın cevabı ve daha fazlası için okumaya devam edin.

İçerikler (Gizle-)
 1. C Vitamini İçeren Besinler Listesi

  1. C Vitamini İçeren Meyveler

   1. Turunçgiller

   2. Kivi

   3. Limon

   4. Kavun

   5. Yaban Mersini

   6. Çilek

  2. C Vitamini İçeren Sebzeler

   1. Taze Biber

   2. Maydanoz

   3. Lahana

   4. Brokoli

   5. Brüksel Lahanası

  3. C Vitamini İçeren İçecekler

   1. Kuşburnu Çayı

   2. Limonlu Yeşil Çay

   3. Kızılcık Suyu

   4. Domates Suyu

  4. C Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

   1. Patates

   2. Karnabahar

   3. Kekik

 2. Günlük C Vitamini İhtiyacı Kaç mg?

 3. C vitamini Vücutta Depolanır mı?

C Vitamini İçeren Besinler Listesi

Vücut hücrelerinin büyüme ve gelişiminde kilit rol oynayan C vitamini, başta sebze ve meyveler olmak üzere pek çok besinde bulunur. Beslenme programınıza C vitamini içeren besinler ekleyerek diyetinizi zenginleştirebilir, bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonlarını destekleyebilirsiniz. (3)

içerik

C Vitamini İçeren Meyveler

Yüksek oranda lif içeren meyveler, antioksidan bileşenler ve özellikle C vitamini açısından zengin besinlerdir. Yüksek oranda C vitamini içeren meyveler şunlardır:

Turunçgiller

C vitamini olan meyveler dendiğinde ilk akla gelen; portakal, greyfurt, mandalina gibi meyvelerden oluşan turunçgillerdir. 1 orta boy portakal ortalama 83 miligram, 1 orta boy greyfurt 92 miligram ve 1 orta boy mandalina yaklaşık 24 miligram C vitamini içerir.

Kivi

Tropikal bir meyve olan kivi, kendine has bir aromaya sahiptir ve c vitamini içeren besinler arasında yer alır. Kan pıhtılaşmasını azaltıcı etkisi ile dikkat çeken kivinin 100 gramı yaklaşık 75 miligram C vitamini içerir.

Limon

Kan basıncını düşüren özelliği ile ön plana çıkan limon, C vitamini içeren besinler arasında ilk sırada yer alır. 100 gram limon 53 miligram C vitamini içerir.

Kavun

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kavun, yüksek oranda lif ve A vitamini içerir. 1 küçük kase kavun, yaklaşık 17.4 miligram C vitamini içeriğine sahiptir.

Yaban Mersini

Potasyum, folik asit ve lif içeriğiyle ön plana çıkan yaban mersini, kendine özgü hoş bir aromaya sahiptir. 1 porsiyon, yani yaklaşık 100 gram yaban mersini ortalama 30 gram C vitamini içerir.

Çilek

C vitamini içeren besinler dendiğinde ilk akla gelen ve kırmızı rengi ile meyve salatalarının vazgeçilmezi olan çilek; yüksek oranda lif, folat, manganez ve antioksidan bileşenler içerir. 1 kase, yani yaklaşık 150-200 gram çilek 97 miligram C vitamini içerir. (3)(4)

C Vitamini İçeren Sebzeler

Yüksek lif içerikleri sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunan sebzeler, yüksek oranda C vitamini içeren yiyecekler arasında yer alır. C vitamini açısından zengin sebzeler şunlardır:

Taze Biber

Türk mutfağının en çok kullanılan sebzelerinden biri taze yeşil biber, C vitamini içeren besinler arasındadır.Yeşil biberin 100 gramında 242 miligram, taze kırmızı biberin 100 gramında ise 65 miligram C vitamini bulunur. Bir büyük boy sarı dolmalık biber ise yaklaşık 342 miligram yani günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse 4 katını içerir.

Maydanoz

K vitamini açısından zengin bir sebze olan maydanoz, C vitamini ve antioksidan bileşenleri ile dikkat çekicidir. İki yemek kaşığı doğranmış maydanoz ortalama 10 miligram C vitamini içerir. Yemeklerinize taze maydanoz ekleyerek günlük C vitamini alımına destek olabilirsiniz.

Lahana

Sülfürlü bileşenleri ile ön plana çıkan lahana; K vitamini ile karotenoid, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar içerir. 1 kase, yani yaklaşık 118 gram pişmiş lahana 21 miligram C vitamini içerirken 100 gram çiğ lahanada 93 miligram C vitamini bulunur. 

Brokoli

Koyu yeşil renge sahip brokoli, yüksek C vitamini kaynakları arasında yer alır. 100 gram çiğ brokoli 65 miligram C vitamini içerir.

Brüksel Lahanası

Lif, K vitamini, A vitamini, folat, potasyum ve mangan açısından zengin bir sebze olan Brüksel lahanası, kemik sağlığının korunmasında önemli rol oynar. 100 gram çiğ Brüksel lahanasında 85 miligram C vitamini bulunur. (4)

C Vitamini İçeren İçecekler

Patates

Portakal, mandalina, limon gibi meyvelerin taze sıkılmış suları, C vitamini içeren besinler arasında başı çeker.  Bunlara ek olarak C vitamini içeren içecekler şunlardır:

Kuşburnu Çayı

Gül bitkisinin tohumları kullanılarak hazırlanan kuşburnu çayı, yüksek C vitamini içeren besinler arasındadır. Aynı zamanda yapısındaki antioksidanlar sayesinde antiinflamatuar özellik gösterir. (5)

Limonlu Yeşil Çay

Hem limon hem de yeşil çaydan kaynaklı yüksek C vitamini içeriğine sahip limonlu yeşil çay, aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına da destek olarak kilo vermeye yardımcı olabilir. (6)

Kızılcık Suyu

Yüksek oranda potasyum, E vitamini ve antioksidan içeren kızılcık suyu, C vitamini içeren besinler arasındadır. (7)

Domates Suyu

Domatesin kendine has kırmızı rengini veren likopen, kalp hastalıkları ve inme riskini azaltan güçlü bir antioksidandır. Domates suyu, aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir. (7)

C Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

C vitaminli yiyecekler denildiğinde genellikle turunçgiller akla gelse de işte sizler için farklı C vitamini olan besinler listesi:

Patates

Patates

Yüksek potasyum ve lif kaynağı olan patates aynı zamanda C vitamininden de zengin bir besindir. 1 orta boy pişmiş patates yaklaşık 20 miligram C vitamini içerir. Ancak besin değeri kaybı yaşamamak için kızartma yerine haşlama ya da fırında pişirme tekniklerini tercih etmelisiniz.

Karnabahar

K vitamini, folik asit ve yüksek oranda lif içeren karnabahar aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir. 1 kase doğranmış karnabahar yaklaşık 40 miligram C vitamini içerir. (8)

Kekik

1 çay kaşığı kekik 1.28 miligram C vitamini içerir. Yemeklerinize ve salatalara kekik ekleyerek günlük C vitamini alımını artırabilirsiniz. (9)

Günlük C Vitamini İhtiyacı Kaç mg?

19 yaş üstü yetişkin bir erkeğin günlük C vitamini ihtiyacı 90 miligram, 19 yaş üstü yetişkin bir kadının günlük C vitamini ihtiyacı ise 75 miligramdır. Bu miktar hamilelik dönemindeki kadınlarda 120 miligrama kadar çıkabilir. Vücudun C vitamini tolere edebilme sınırı 2000 miligramdır. 2000 miligramın üzerinde C vitamini alımı; ishal, mide bulantısı, mide krampları, kusma, göğüste yanma hissi ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.c vitamini içeren besinler ile diyetinizi zenginleştirebilir, günlük C vitamini ihtiyacının karşılanmasına destek olabilirsiniz. (1)  Dilerseniz “Halsizlik neden olur?” içeriğimizi inceleyebilir, C vitamini takviyesi alıp almama konusunda karar verebilirsiniz. 

C vitamini Vücutta Depolanır mı?

C vitamini suda eriyen vitaminler grubunda yer alır. Bu nedenle C vitamini vücutta depolanamaz ve besinler ya da takviyeler aracılığıyla her gün vücuda alınmalıdır. Beslenme programına C vitamini içeren besinler ekleyerek eksikliğinin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. (10)

C vitamini hakkındaki detayları sizin için bir araya getirdik. Ayrıca magnezyum faydaları ve odaklanma sorunu çözümü hakkında da bilgilenmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

B12 Vitamini Nasıl Kullanılır Ne Kadar Süre Kullanılmalı

Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve sindirim sisteminin normal görevlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

Vitamin B12 Değeri Kaç Olmalı

Kırmızı kan hücrelerinin sentezi, hücre metabolizması, besinlerden enerji eldesi ile sinir fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
14.11.2023

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hissi, çoğu zaman geçici bir duruma ya da yaşam tarzı seçimlerine bağlı olabilir.