Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
03.11.2023

B12 Vitamini Kilo Aldırır mı? B12 ve Kilo Arasındaki İlişki

Suda çözünen bir vitamin olan B12 vitamini, vücuttaki birçok biyokimyasal reaksiyonun düzgün işlemesi için gerekli bir vitamindir. Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, DNA ve kırmızı kan hücresi üretiminden yaşlanma karşıtı etkilere, sinir sistemini desteklemesinden ruh hali üzerindeki olumlu etkilere varana kadar çok çeşitli faydalarla anılır. B12 vitamininin kilo kontrolü ve metabolizma üzerindeki etkileri de merak edilen konular arasındadır. Siz de B12 vitamininin kiloya etkisi konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
  1. B12 Vitamini Kilo Aldırır mı?

  2. B12 Vitamini İştah Açar mı?

  3. Yüksek B12 Vitamini ve Kilo Arasındaki İlişki

  4. B12 Vitamini Eksikliği Kilo Aldırır mı?

B12 Vitamini Kilo Aldırır mı?

B12 vitamini vücutta yağ yakımı metabolizmasına ve enerji üretimine yardımcı olur. Ayrıca B12 vitamini; yağların yanı sıra karbonhidratlar ve proteinler gibi büyük besin maddelerinin metabolizmasında da rol oynar. Temel metabolik süreçlerin düzgün çalışmasına katkı sağlayan B12 vitamininin kilo aldırdığına dair tıbbi bir kanıt bulunmaz. Bunun aksine B12 vitamini eksikliği, dolaylı yoldan kilo alımı ile ilişkilendirilebilir. B12 eksikliği enerji seviyelerini düşürebilir, yorgunluğa yol açabilir ve fiziksel aktivitenin azalmasına neden olabilir. Enerji eksikliğinin ve yorgunluğun tetiklediği hareketsiz yaşam tarzı, kilo alımını beranerinde getirebilir. Beslenme yoluyla yeterli B12 vitamini alındığında ya da B12 vitamini eksikliği için takviye edici gıda kullanıldığında bu etkilerin yaşanması beklenmez. 

B12 vitamini aynı zamanda lipotropik bir vitamindir, yani yağ metabolizmasını düzenleyici bir rol oynar. Bu, yağların enerjiye dönüştürülmesi süreçlerini etkiler ve vücutta yağ birikimini azaltabilir. Dolayısıyla yeterli seviyede B12 vitamini alımı, ideal kilo hedeflerine ulaşmaya ve kilo kontrolü sağlamaya çalışanlar açısından önem taşır. Buna rağmen B12 vitamininin zayıflamaya etkisi kısıtlıdır. Çünkü vücudun yağı metabolize etme ve yakma işlevi; genel kalori alımı, fiziksel aktivite düzeyleri, hormonal denge ve genetik yatkınlık gibi birçok faktörden etkilenen karmaşık bir süreçtir. Dolaysıyla beslenme ya da takviyeler yoluyla B12 vitamini alımını artırmak, yağ yakımını hızlandırmaz veya kilo kaybı sağlamaz. Etkili kilo kaybı ve ideal kilonun korunması, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile mümkündür.1 2 B12 vitamini, hayvansal besin kaynaklarında doğal olarak bulunur. Siz de diyetinizi B12 vitamini içeren besinlerle destekleme istiyorsanız “B12 vitamini nelerde var?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

içerik

B12 Vitamini İştah Açar mı?

B12 vitamininin iştahı açtığına dair herhangi bir tıbbi kanıt bulunmaz. Sindirim sistemi ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip B12 vitamini, iştahın düzenlenmesine yardımcı olabilir. İştahın düzenlenmesi, aşırı yeme eğilimini azaltmaya yardımcı olabilir ve vücut ağırlığının kontrol edilmesine katkı sağlayabilir. Öte yandan B12 vitamini eksikliği, bazı kişilerde iştahsızlık ve yorgunluk gibi semptomları beraberinde getirebilir. Bu durumda vücut yeterli enerjiyi elde edemediği için kişi daha fazla yemek yeme eğiliminde olabilir. Ancak bu durumda iştah artışı, B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır ve yeterli miktarda B12 vitamini alındığında iştah normale döner. Ayrıca B12 vitamini vücudun yağları enerjiye dönüştürme süreçlerine katkıda bulunabilir. Bu, vücutta enerji üretiminin artmasına neden olarak iştahı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.3

Yüksek B12 Vitamini ve Kilo Arasındaki İlişki

B vitamini yüksekliği, doğrudan kilo alımıyla ilişkilendirilmez. Uygun dozlarda alındığında B12 vitamini takviyeleri genellikle güvenli kabul edilir. Yetişkinler için önerilen günlük B12 vitamini miktarı 2.4 mikrogramdır, ancak daha yüksek dozlar da güvenlidir. Çünkü vücut sadece ihtiyaç duyduğu kadar B12 vitaminini depolar ve fazlasını idrar yoluyla atılır. Yine de B12 vitamini takviyesi kullanmaya başlamadan önce günlük dozaj ve kullanım süresi konusunda doktor görüşü almak önemlidir.4

Yüksek B12 Vitamini ve Kilo Arasındaki İlişki

B12 Vitamini Eksikliği Kilo Aldırır mı?

B12 vitamini ve kilo arasındaki ilişki, yüksek vitamin seviyelerinden çok B12 vitamini eksikliğiyle ilgilidir. B12 vitamini eksikliği doğrudan kilo alımına neden olmasa da enerji seviyelerini düşürebilir, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtileri beraberinde getirebilir. Ayrıca B12 eksikliği belirtileri arasında sinir sistemi sorunlarından kaynaklanan kas zayıflığı ve hareket kısıtlılığı da yer alır. Tüm bu semptomlar, fiziksel aktiviteyi sınırlandırarak hareketsiz bir yaşam tarzına yol açabilir ve bu nedenle kilo alımını tetikleyebilir. 

Bazı çalışmalar B12 vitamini eksikliğinin kilo alımı, fazla kilo ve obezite riski ile ilişkilendirilebileceğini otaya koymuştur. Söz konusu çalışmalar, düşük B12 vitamini seviyeleri ile vücut ağırlığı arasındaki ilişkiye odaklansa da kilo alımına neden olabilecek diğer potansiyel faktörleri dikkate almamıştır. Bu nedenle, mevcut çalışmalardan yola çıkarak B12 vitamininin kilo kaybına neden olduğu sonucuna varılamaz. Düşük vitamin B12 seviyelerinin kilo alımı veya obezite riski ile ilişkisine dair net verilere ulaşmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.5

Vücudun genel fonksiyonlarını destekleyen B12 vitamini, iştah artışına neden olmadığı gibi tek başına kilo kaybına veya kilo alımına yol açmaz. Kilo hedeflerinize ulaşmak ve ideal kilonuzu korumak için beslenme, egzersiz gibi yaşam tarzı alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz önem taşır. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

B12 Vitamini Nasıl Kullanılır Ne Kadar Süre Kullanılmalı

Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve sindirim sisteminin normal görevlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

Vitamin B12 Değeri Kaç Olmalı

Kırmızı kan hücrelerinin sentezi, hücre metabolizması, besinlerden enerji eldesi ile sinir fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
14.11.2023

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hissi, çoğu zaman geçici bir duruma ya da yaşam tarzı seçimlerine bağlı olabilir.