Uzm. Dyt. Özgür G.
14.11.2023

Siyah ve Yeşil Çayda Kafein Var mı?

60’tan fazla bitkide bulunan kafein, uyarıcı etkisi bulunan doğal bir kimyasaldır. Kafein denildiğinde akla ilk gelen içeceklerden biri kahvedir. Kahve, kafein oranı en yüksek içecek olarak öne çıkar.1 Peki, kahve gibi pek çok kişi tarafından tüketilen çayda kafein var mı? Yazımızı okumaya devam ederek hem siyah çay kafein oranı hem de yeşil çay kafein oranı hakkında bilgi sahibi olabilir, “Çayda kafein var mı?” sorusuna farklı çay çeşitleri üzerinden yanıt alabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
  1. Çayda Kafein Var mı?

  2. Siyah Çayda Kafein Var mı?

  3. Siyah Çayda Ne Kadar Kafein Var?

  4. Yeşil Çayda Kafein Var mı?

  5. Yeşil Çayda Ne Kadar Kafein Var?

Çayda Kafein Var mı?

Kafein, uyarıcı etkisiyle öne çıkar ve günlük alınması gereken miktarın üzerine çıkılmadığı sürece pek çok fayda sunabilir. Kafeinin faydaları arasında en çok öne çıkan, daha enerjik hissetmenize yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda odaklanmanızı kolaylaştırabilir, daha uyanık hissetmenize ve sportif performansınızın artmasına destek olabilir.2 Ancak aşırı kafein alımında ise kaygı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Uzun süreli ve aşırı kafein tüketimi, kafein bağımlılığı adı verilen ve kafein alınmadığında eksikliğinin hissedilmesine yol açan bir tür bağımlılığa da yol açabilir.3 Kafeinin olumsuz etkilerine maruz kalmak istemeyen kişiler, kafein içeren yiyecek ve içecekleri öğrenmek ister. Bu nedenle pek çok kişi “Çayda kafein var mı?” sorusunun yanıtını merak eder. 

Çay yaprakları, tıpkı kahve çekirdekleri gibi kafein içerir. Bu da farklı şekillerde toplanan, hazırlanan, kurutulan çay yapraklarından hazırlanan çay çeşitlerinin tümünün kafein içerdiği anlamına gelir. Camellia sinensis yapraklarından hazırlanan siyah, yeşil ve beyaz çayların tümünde kafein bulunsa da bu çay türlerinin kafein oranları farklıdır.3

içerik

Siyah Çayda Kafein Var mı?

“Çayda kafein var mı?” sorusunun yanıtı, en çok siyah çayın kafein oranını öğrenmek isteyen kişiler tarafından merak edilir. Çünkü siyah çay, özellikle ülkemizde en çok tüketilen sıcak içecekler arasındadır. 

Siyah çay, camellia sinensis bitkisinin fermente edilmiş yapraklarından elde edilir. Kurutulan çay yaprakları, farklı şekillerde harmanlanıp aromalandırılabilir. Sıcak suda demlenerek hazırlanan siyah çay, kafein içeren içecekler arasında yer alır. Kafeinin yanı sıra çeşitli antioksidanlar da içeren siyah çay, tıpkı kahve gibi pek çok kişi tarafından daha enerjik hissetmek için tercih edilir. Günlük olarak alınması gereken kafein miktarının üzerine çıkmamak ve kafeinin olumsuz yan etkilerini yaşamamak için çaydaki kafein miktarı dikkate alınmalı, günlük çay tüketimi buna göre dengelenmelidir.4

Siyah Çayda Kafein Var mı?

Siyah Çayda Ne Kadar Kafein Var?

Siyah çay kafein miktarı ile en yüksek kafein miktarına sahip çay çeşididir. 237 ml siyah çay, 47 mg kafein içerir. Siyah çayın kafein oranı yeşil çayın neredeyse iki katıdır. Siyah çayla hazırlanan soğuk çaylar da kafein içerir. Soğuk çayda kafein miktarı kullanılan demlenmiş siyah çayın miktarına göre değişiklik gösterir. Hazır olarak şişelenen ve satışa sunulan soğuk çayların kafein oranlarını ise etiket bilgisini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Günlük alınması gereken maksimum kafein miktarının ortalama 400 mg olduğunu düşünürek günde kaç bardak siyah çay içebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bunu yaparken tükettiğiniz diğer kafeinli içecek ve yiyecekleri de dikkate almayı unutmayın.5

Yeşil Çayda Kafein Var mı?

Yeşil çay, pek çok faydası ile öne çıkan bir çay çeşididir. Tıpkı siyah çay gibi camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çayda da kafein bulunur. Yeşil çay kafein miktarı; çay bitkisinin çeşidine, yaprakların tazeliğine, yetiştirme ve demleme koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin taze yeşil çay yaprakları, eski yeşil çay yapraklarına göre daha az kafein içerir. 

Yeşil çayın demleme yoluyla ya da poşet çaylarla hazırlanması da bir fincan yeşil çayın kafein miktarını etkileyebilir. Poşet çayların içerisinde yer alan kurutulmuş yeşil çaylar, poşetler içerisinde ezilip daha fazla kafeinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Matcha gibi toz formundaki yeşil çaylarda da bu nedenle daha fazla kafein bulunur. Ancak toz çaylar daha yoğun bir etki yarattığından normal yeşil çaydan daha az miktarda kullanılarak hazırlanır. Bu da hem toz hem yaprak yeşil çaylardan biri ile hazırlanan bir fincan yeşil çayın benzer bir kafein oranına sahip olmasına neden olabilir.6

Tüm bunların yanı sıra küçük beyaz tüylerle kaplı, daha genç çay yapraklarından ya da çay tomurcuklarından elde edilen ve bir çeşit yeşil çay olarak tanımlanan beyaz çayda da kafein bulunur. Beyaz çaydaki kafein klasik yeşil çaya göre yaklaşık %15 daha azdır. 4

Yeşil Çayda Kafein Var mı?

Yeşil Çayda Ne Kadar Kafein Var?

Yeşil çay kafein miktarı, yukarıda da belirtildiği üzere pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak bir fincan (250 ml) yeşil çayda ortalama 30-70 mg kafein bulunur. Bir yeşil çay türü olan ve severek tüketilen beyaz çayda kafein oranı ise fincan başına (250 ml) yaklaşık 6-55 mg’dır. 

“Çayda kafein var mı?” sorusunun yanıtlarını detaylı bir şekilde öğrendiniz. “Enerji veren içecekler nelerdir?”, “Halsizliğe iyi gelen içecekler nelerdir?” gibi konularda da bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
13.11.2023

Fazla Kafein Tüketmenin Zararları Nelerdir

Kahve, çay, çikolata, enerji içeceği gibi yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein, uyarıcı etkisi olan bir kimyasaldır.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
09.10.2023

Günlük Tüketilen Kafein Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Bir uyarıcı olarak bilinen kafein, olumlu etkiler sunabildiği gibi aşırı tüketildiğinde de olumsuz durumlara yol açabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
09.10.2023

Kafein Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir? Kafein Bağımlılığı Nasıl Geçer?

Kahveden çaya, gazlı içeceklerden enerji içeceklerine kadar sıklıkla tüketilen pek çok üründe yer alan kafein, uyarıcı etkiye sahip bir alkaloiddir.