Dr. Gaye Y.
17.02.2023

Guarana Nedir? Guarana Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Guarana bitkisi faydalarıyla öne çıkar. Özellikle enerji artırıcı özelliğiyle ve zayıflamaya yardımcı olduğu düşüncesiyle guarana bitkisi daha da popülerleşmiştir. Bu nedenle guarana nedir sorusu oldukça merak edilir. Bu özelliklerinin dışında guarana bitkisi afrodizyak özelliğinden dolayı ve bazı sağlık problemlerin tedavisinde yardımcı olmasından dolayı günümüzde de birçok sektörde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Peki guarana nedir? Guarana ne demek? Guarana bitkisinin faydaları nelerdir? Guarana bitkisi nasıl kullanılır? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız detaylara göz atabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Guarana Nedir?

 2. Guarana Faydaları Nelerdir?

 3. Guarana Yan Etkileri Nelerdir?

 4. Guarana Hangi Bileşenleri İçerir?

 5. Guarana Bitkisi Nerede Yetişir?

 6. Guarana Neden Tüketilmeli?

 7. Guarana Nasıl Kullanılır?

Guarana Nedir?

Guarana, Brezilya bölgesinde yetişen ve Paullinia cupana bitkisinin tohumlarından elde edilen küçük kırmızı meyveli bir bitki türüdür. Kahveden daha çok kafein içermesi ile bilinen guarana bitkisi bu özelliğinden dolayı günümüzde enerji içeceklerinde sıkça kullanılır.

Enerji içecekleri dışında guarana bitkisi günümüzde ilaç sanayisinde ve kozmetik sektöründe de oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle guarana bitkisi şeklinden dolayı Brezilya’da bazı kabileler tarafından kutsal sayılmıştır.

Guarana, Amazon kabilelerinin meyveyi yedikten ve saatlerce avlandıktan sonra enerji topladıkları gözlemlendiğinde Batılı yerleşimciler arasında da popüler oldu.

Guarana bugün Brezilya kültüründe önemli bir yer tutuyor. Fakat guarana bitkisi acı,sert ve asitli tadından dolayı herkesin damak zevkine hitap etmeyebilir. (1,2)

İçerik1

Guarana Faydaları Nelerdir?

Guarana nedir sorusun merak edildiği kadar faydaları da olukça merak edilir. İçerdiği  kafein miktarından ötürü enerji vermesinin yanı sıra vücudumuza birçok yararı olan guarana bitkisinin faydaları aşağıda sıralanmıştır: (6,7)

 • Enerji vererek yorgunlukla savaşır: Bilimsel araştırmalara göre guarana bitkisi bilişsel ve zihinsel yorgunluğu azaltarak kişinin daha enerjik hissetmesini sağlayabilir. Dilerseniz “Yorgunluk Nasıl Geçer?” içeriğimizi okuyarak konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Odaklanmayı artırmaya yardımcıdır: Guarana kullananlar ile kullanmayanlar arasında yapılan bazı çalışmalara göre guarana bitkisi kullananlar, içerdiği yüksek kafein miktarından dolayı guarana bitkisi kullanmayanlara göre odaklanmalarının daha iyi olduğu ve daha iyi sonuçlar aldığı gözlemlenmiştir.
 • Zayıflamaya destek olur: Günümüzde yanlış beslenme ve hareketsizlikten kaynaklı obezite sorunu bilinen bir gerçektir. Guarana bitkisi de kilo vermek isteyen bireyler için iyi bir besin kaynağı olabilir. Guarana bitkisi metabolizmayı hızlandırarak ve yağ yakımını arttırarak zayıflamaya yardımcı olabilir.
 • Antioksidan bakımından zengindir: Guarana bitkisi antioksidan ve antibakteriyel özellikler göstererek bağışıklık sistemini destekleyerek vücut sağlığına iyi gelebilir.
 • Kalp ve damar sağlığını destekleyebilir: Kan pıhtılaşmasını önleyebilir, kötü kolesterolün neden olduğu etkileri azaltabilir ve trigliseridin düşmesine yardımcı olarak kalp ve damar sağlığına destek sağlar.
 • Sindirim sistemi problemlerine yardımcı olabilir: Guarana bitkisi içerdiği antioksidandan dolayı ishale iyi gelirken, içerdiği kafeinden dolayı kabızlığa iyi gelebilir.
 • Ağrı hissini azaltabilir: Bazı ağrı kesici ilaçların da içinde bulunan guarana bitkisi adet ağrılarına ve yaralanma ağrılarına iyi gelebilir.
 • Cilt görünümüne iyi gelebilir: Birçok yaşlanma karşıtı krem ve losyonun içinde bulunan guarana bitkisi yoğun miktarda kafein içerdiğinden dolayı cildin yenilenmesini sağlayabilir.
 • Hafızayı kuvvetlendirebilir: Guarana bitkisi doğru miktarda alındığında hafızayı güçlendirebilir ve kişinin öğrenme becerisini geliştirebilir.
 • Göz hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir: Guarana bitkisi ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkan göz problemlerine karşı koruma sağlayabilir.
 • Sporcuların performansına olumlu etkisi olabilir: Guarana bitkisi kullanan sporcularda canlılık, dayanıklılık ve performans konusunda olumlu yönleri olabilir.
 • Romatizmal hastalıklar, tansiyon, migren gibi hastalıkların semptomlarını hafifletebilir.
 • Karaciğer hasarının tedavisinde rol oynayabilir. 
 • Ruh haline iyi gelebilir: Guarana bitkisinin psikolojik olarak rahatlatma etkisi olabilir. Guarana bitkisinin anksiyete veya strese sahip olan insanları rahatlattığı ve depresyon belirtilerinin azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Guarana gibi doğal bir bitki özü olan kafein faydaları hakkında da bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Guarana Yan Etkileri Nelerdir?

Guarana bitkisinin faydalarının dışında yan etkileri de oldukça merak konusu haline gelmiştir. Araştırmalara göre günde 50 ila 75 mg guarana tüketmek bu bitkinin sağlığa faydalarından yararlanmak için yeterlidir (2). Guarana bitkisinin orta dozlarda alımında toksisiteye sebep olmazken aşırı kullanımda oluşabilen yan etkileri ise şöyle sıralanabilir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • Titreme
 • Anksiyete
 • Huzursuzluk
 • Mide bulantısı
 • Aşırı yorgunluk
 • Dehidrasyon
 • Kafein bağımlılığı
 • Göz tansiyonu
 • Sinir sistemi sorunları

Guarana Faydaları Nelerdir?

Guarana Hangi Bileşenleri İçerir?

Amazon bölgesine ait olan guarana bitkisinin içinde pek çok uyarıcı bileşenler bulunur. Bunların başında teofilin ve teobromin gelir. Bu iki bileşen aynı zamanda çay ve kakaoda da bulunur. Yüksek kafein içeriğinin yanı sıra tohumları, ek bir uyarıcı işlevi olan saponinler ve tanenler, yani tannik asit içerir. Guarana bitkisi protein ve yağ bakımından da zengindir. Ayrıca demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, bakır ve çinko minerallerine sahiptir. A vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini, D vitamini ve niasin bulundurması da guarana bitkisinin faydalarını oldukça artırır. (1)

Guarana Bitkisi Nerede Yetişir?

Guarana bitkisi, Brezilya'nın Amazon bölgesindeki Mato Grosso ve Bahia eyaletlerinde yetişir. Guarana bitkisi kırmızı göz kapaklarına sahip bir insanı andırdığı için eski kabileler tarafından ‘ormanın gözü’ olarak adlandırılmıştır. Bu bölgede yaşayanlar guarana tohumlarını çiğneyerek ya da toz haline getirip, suda eritip içerek enerji sağlarlar. (1)

Guarana Neden Tüketilmeli?

Guarana bitkisi önemli bir enerji kaynağıdır. Fakat enerji kaynağı olmasının dışında antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı insan sağlığına önemli bir ölçüde fayda sağlayabilir. Eğer gün içinde sürekli uykunuz geliyorsa ve uyanık kalmakta zorlanıyorsanız ve konsantrasyonunuzu artırmak istiyorsanız guarana bitkisini deneyebilirsiniz. (2)

Guarana Yan Etkileri Nelerdir?

Guarana Nasıl Kullanılır?

Guarana bitkisinin kullanım şekli kullanım amaçlarına göre farklılık gösterebilir. Guarana bitkisini doğrudan tüketime hazır, içecek şeklinde ya da kapsül şeklinde bulmak mümkündür. Çikolatalara ve meyve sulu içeceklere katılabildiği gibi enerji içeceklerinin, gıda takviyelerinin ve zayıflatıcı ürünlerin de içinde bulunabilir. Fakat guarana bitkisinin en yaygın kullanım şekli gazlı içecekler ve guarana kahvesi olarak da bilinen toz formudur. Guarana bitkisinin alınması gereken miktardan fazla alınması zararlı olabilir. Ayrıca yüksek tansiyonu olan, kalp ritim bozukluğu için düzenli ilaç kullananlar veya merkezi sinir sistemi için ilaç kullananlar guarana bitkisini tüketirken bir uzmanla görüşmelidir. Hamile kadınların ve emziren annelerin ise guarana bitkisini kullanmaktan kaçınması ya da doktor gözetiminde düşük bir miktarda kullanılması tavsiye edilir. Alerjenlere karşı hassas bir bünyesi olanların bu bitkiyi mutlaka doktora danışarak kullanması gerekir. (3,4)

NOT: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Guarana nedir?

Vitocco Boost Vitamin ve Mineral İçeren Takviye Edici Gıda

Ürünü İncele

Guarana nedir?

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
14.11.2023

Siyah ve Yeşil Çayda Kafein Var mı?

60’tan fazla bitkide bulunan kafein, uyarıcı etkisi bulunan doğal bir kimyasaldır.

Uzm. Dyt. Özgür G.
13.11.2023

Fazla Kafein Tüketmenin Zararları Nelerdir

Kahve, çay, çikolata, enerji içeceği gibi yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein, uyarıcı etkisi olan bir kimyasaldır.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
09.10.2023

Günlük Tüketilen Kafein Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Bir uyarıcı olarak bilinen kafein, olumlu etkiler sunabildiği gibi aşırı tüketildiğinde de olumsuz durumlara yol açabilir.