Uzm.Dyt. Özgür G.
18.04.2023

B1 Vitamini Nelerde Var? B1 Vitamini İçeren Besinler

B grubu vitaminlerinden biri olan B1 vitamini bir diğer adıyla tiamin, bazı besinlerde doğal olarak bulunur. Suda eriyen yapısından dolayı günlük olarak besinlerle ya da takviyelerle mutlaka alınması gerekir. B1 vitaminin çok az miktarı karaciğerde depolanır, ancak bu miktar günlük gereksinim için yeterli değildir. B1 vitamini eksikliği; kilo kaybı, kafa karışıklığı, hafızada zayıflama, kas zayıflıkları, bağışıklığın azalması ve periferal nöropati gibi semptomlara neden olabilir. (1) Diyet programına B1 vitamini içeren besinler ekleyerek öğünlerinizi zenginleştirebilir, eksikliğinin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. “B1 Vitamini nelerde var?” , “B1 vitamini içeren besinler nelerdir?” sorularının cevapları için okumaya devam edin…

İçerikler (Gizle-)
 1. B1 Vitamini Nelerde Var?

  1. B1 Vitamini İçeren Meyveler

   1. Portakal

   2. Ananas

   3. Greyfurt

   4. Karpuz

   5. Üzüm

   6. Avokado

  2. B1 Vitamini İçeren Sebzeler

   1. Kuşkonmaz

   2. Ispanak

   3. Patates

   4. Karnabahar

   5. Lahana

  3. B1 Vitamini İçeren İçecekler

  4. B1 Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

   1. Kuru baklagiller

   2. Tam Tahıllı Besinler

   3. Karaciğer

   4. Somon balığı

B1 Vitamini Nelerde Var?

B1 vitamininden zengin besinler arasında kuru baklagiller, tam tahıllar, et ve balık gibi hayvansal besinler yer alır. Besinlerin işlenmesi ve hazırlığı sırasında B1 vitamini kayba uğrayabilir. Isıya karşı dayanıklı olmadığı için yiyecekleri ısıtmak, pişirmek, suda haşlamak besinlerin tiamin içeriğini azaltabilir.(2) 19 yaş üstü yetişkin bir erkeğin günlük tiamin ihtiyacı 1,2 mg/gün; 19 yaş üstü yetişkin bir kadının günlük tiamin ihtiyacı ise 1.1 mg/gün’dür. Hamilelerde bu miktar 1.4 mg/gün, emziren kadınlarda ise 1.6 mg/güne kadar yükselebilir.(3) B1 vitamini içeren besinler hangileri sınıflandırarak inceleyelim.

İçerik1

B1 Vitamini İçeren Meyveler

Portakal

1 orta boy yaklaşık 180 gram portakal 0.2 miligram tiamin içerir. Posa ve C vitamini açısından da zengin olan portakal bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını destekler.(4)

Ananas

Antioksidan bileşenleri ile ön plana çıkan ananas, tiamin içeren besinler arasında yer alır. 1 kase doğranmış ananas (165 mg) yaklaşık 0.1 miligram B1 vitamini içerir.(4)

Greyfurt

Bir çeşit narenciye olan greyfurt yüksek oranda posa içerir. Aynı zamanda potasyum, C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. 1 orta boy yani ortalama 230 gram greyfurt yaklaşık 0.1 miligram B1 vitamini içeriği sayesinde b vitamini içeren besinler arasında yer alır.(5)

Karpuz

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz; potasyum, fosfor ve C vitamininden zengindir. 1 dilim yaklaşık 150 gram karpuz 0.1 miligram niasin içeriği ile B1 vitamini içeren besinler arasında yer alır.(6)

Üzüm

1 kase yaklaşık 90 gram taze üzüm 0.1 miligram tiamin içeriğine sahiptir. Üzüm aynı zamanda potasyum ve C vitamini açısından da zengindir.(7)

Avokado

Yüksek posa ve sağlıklı yağ içeriği ile dikkat çeken avokado B1 vitamini olan besinler arasındadır. 1 orta boy yani yaklaşık 200 gram avokado 0.1 miligram B1 vitamini içeriğine sahiptir.(8)

B1 Vitamini İçeren Meyveler

B1 Vitamini İçeren Sebzeler

Kuşkonmaz

Kendine özgü bir lezzete sahip olan kuşkonmaz yüksek oranda lif ve protein içerir. Aynı zamanda C vitamini potasyum ve fosfordan da zengin olan sebzenin pişmiş bir kasesinde 0,3 miligram tiamin bulunur.(9)

Ispanak

Demir ve C vitamini açısından iyi bir kaynak olan ıspanak, yüksek oranda potasyum ve posa içerir. Aynı zamanda B1 vitamini içeren besinler arasında yer alan sebzenin pişmiş bir kasesi 0.2 miligram B1 vitaminine sahiptir.(10)

Patates

Nişasta içeriği ile dikkat çeken patates, yüksek oranda potasyum içerir. 1 orta boy yaklaşık 150 gram haşlanmış patateste 0.2 miligram tiamin bulunur.(11)

Karnabahar

En çok sevilen kış sebzelerinden biri olan karnabahar, yüksek posa ve c vitamini içeriği ile dikkat çekicidir. 1 kase yaklaşık 100 gram çiğ karnabahar 0.1 miligram B1 vitamini içerir.(12)

Lahana

Kendine has bir aromaya sahip olan lahana kalsiyum, potasyum, demir ve C vitamini açısından zengindir. 1 kâse yani yaklaşık 130 gram pişmiş lahana 0.1 miligram B1 vitamini içeriğine sahiptir.(13)

B1 Vitamini İçeren Sebzeler

B1 Vitamini İçeren İçecekler

B1 vitamini içeren besinler ile hazırlanan aşağıdaki içecekler tiamin içeren içecekler arasında yer alır:

 • Portakal suyu
 • Ananas suyu
 • Greyfurt suyu
 • Üzüm suyu
 • Karpuz suyu

Ayrıca B1 Vitamini bulunan gıdalar arasında yer alan süt ve yoğurt ile B1 vitaminli içecekler hazırlayabilirsiniz.(1)

B1 Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

B1 vitamini içeren besinler arasında aşağıdaki gıdalar da yer alır:

Kuru baklagiller

Kuru fasulye, nohut, barbunya, yeşil mercimek gibi kuru baklagiller tiaminin yanı sıra diğer B vitamini çeşitleri açısından da zengindir. Örneğin yarım kâse pişmiş siyah fasulye günlük B1 vitamini ihtiyacının %33’ünü karşılayabilir.

Tam Tahıllı Besinler

B1 vitamini tahılların kepek denek kabuk kısmında yer alır. Tam tahıllı ürünler işlenmeden tüketildiğinde yüksek oranda B1 vitamini içerir. B1 vitamini faydaları için bulgur, yulaf, çavdar, kepekli ekmek gibi tahıl ürünlerini beslenme programınıza dâhil edebilirsiniz.

B1 Vitamini İçeren İçecekler

Karaciğer

Et, tavuk, balık gibi hayvansal kayaklı besinler B1 Vitamini içeren gıdalar arasındadır. Et çeşitleri arasında tiamin oranı en yüksek olan besin karaciğerdir. Örneğin yaklaşık 100 gram dana biftek günlük B1 vitamini ihtiyacının %8’ini, 100 gram dana karaciğer ise %14’ünü karşılayabilir.

Somon balığı

Tüm balık çeşitleri B1 vitamini içeren besinler arasındadır. Ancak somon balığı günlük B1 vitamini ihtiyacının %18’ini karşılayarak en yüksek tiamin içeriğine sahip olur. Somon balığı aynı zamanda protein, D vitamini ve omega 3 yağ asidi için de iyi bir kaynaktır.(14)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

B12 Vitamini Nasıl Kullanılır Ne Kadar Süre Kullanılmalı

Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve sindirim sisteminin normal görevlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

Vitamin B12 Değeri Kaç Olmalı

Kırmızı kan hücrelerinin sentezi, hücre metabolizması, besinlerden enerji eldesi ile sinir fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
14.11.2023

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hissi, çoğu zaman geçici bir duruma ya da yaşam tarzı seçimlerine bağlı olabilir.