Uzm.Dyt. Özgür G.
18.04.2023

B Vitamini Nelerde Var? Vitamin B İçeren Besinler

B vitamini, normal vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynayan bir vitamin grubudur. B1 (thiamine),B2 (riboflavin),B3 (niacin),B5 (pantothenic acid),B6 (pridoksin) ,B7 (biotin),B12 (kobalamin) ve B9 (folik asit) olmak üzere sekiz adet vitaminden oluşur. 
B vitamini çeşitleri; vücuda alınan besinlerden enerji elde etmek, kırmızı kan hücreleri sentezlemek, bağışıklık sistemini desteklemek gibi hayati vücut fonksiyonlarında görev alır. 
Genel vücut sağlığının korunması ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için beslenme programınızın B vitamini içeren besinler içermesi önemlidir.(1)(2)(3) “B Vitamini hangi besinlerde bulunur?” ve “B vitamini nelerde var?” sorularının cevabı için okumaya devam edin…

İçerikler (Gizle-)
 1. B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  1. B Vitamini İçeren Meyveler

   1. Narenciyeler

   2. Avokado

   3. Muz

  2. B Vitamini İçeren Sebzeler

  3. B Vitamini İçeren İçecekler

  4. B Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

   1. Somon Balığı

   2. Karaciğer

   3. Yumurta

   4. Kırmızı Et

   5. Deniz Ürünleri

   6. Kuru Baklagiller

   7. Tavuk ve Hindi

   8. Ay Çekirdeği

 2. Günlük B Vitamini İhtiyacı Ortalama Ne Kadardır?

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B vitamini, suda eriyen vitaminlerden oluştuğu için vücut tarafından depolanamaz (B12 ve folat hariç) ve her gün besinlerle vücuda alınması gerekir. B vitaminli besinler, çeşitlilik açısından zengindir. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile vücudun ihtiyaç duyduğu tüm B vitamini çeşitleri alınabilir. Ancak oldukça hassas yapıya sahip oldukları için besinleri hazırlama ve pişirme ya da işlenmesi sırasında vitaminlerin kaybı gerçekleşebilir. Vitamin B içeren besinler açısından sınırlı bir diyet B vitamini eksikliğine bağlı semptomlar gelişmesine neden olabilir. Aşağıdaki B vitamini olan besinler ile diyet programınızı zenginleştirebilirsiniz.(4)

İçerik1

B Vitamini İçeren Meyveler

Narenciyeler

Portakal, limon, mandalina,greyfurt gibi narenciyeler B vitamini olan meyveler arasında yer alır. Tiamin (B1), riboflavin (B2),niasin (B3),pantotenik asit (B5), piridoksin (B6) ve folik asit (B9) açısından zengindirler.(3)

Avokado

Kalp sağlığının korunmasından göz sağlığına, kilo kontrolünden bağışıklık sistemini desteklemeye kadar pek çok vücut fonksiyonuna yardımcı olan avokado, B vitamini içeren besinler arasında yer alır. Ayrıca  yaklaşık 20 vitamin ve mineral içerir. Ortalama 150 gram büyüklüğünde bir avokado günlük folik asit ihtiyacının neredeyse %30 ve B6 vitamini ihtiyacının ise %23’ünü karşılayabilir.(3)

Muz

Lif açısından zengin bir meyve olan muz; C vitamini, potasyum ve B6 vitamini için de zengin bir kaynaktır. 1 orta boy muz günlük B 6 vitaminin neredeyse %33’ ünü karşılayabilir.(5)

B Vitamini İçeren Meyveler

B Vitamini İçeren Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, zengin B vitamini kaynakları arasında yer alır. İşte, B vitamini açısından zengin sebzeler;

 • Kuşkonmaz
 • Brokoli
 • Karalahana
 • Olgunlaşmamış soya fasulyesi
 • Taze bezelye
 • Hardal otu
 • Marul
 • Maydanoz
 • Roka
 • Tere
 • Ispanak.(6)

B Vitamini İçeren İçecekler

 • Süt, ayran ve kefir gibi gıdalar B1 (thiamine), B2 (riboflavin), B5 (pantothenic acid), B12 (kobalamin) vitaminleri açısından zengindir. B vitamini içeren besinler ile hazırlanan içecekleri beslenme programınıza ekleyerek diyetinizi B vitamini açısından zenginleştirebilirsiniz.(7)
 • A, C ve D vitaminleri açısından zengin bir bitki olan karahindiba, B kompleks vitaminler için de iyi bir kaynaktır. 1-2 çay kaşığı kuru karahindiba otu ve bir bardak sıcak su ile çay hazırlayabilirsiniz.(8)
 • Nane, kobalamin ve biotin haricindeki tüm B vitamini çeşitlerine sahiptir. 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yapraklarını 1 su bardağı kaynar suda 10 dakika demleyerek B vitamini içeren besinler açısından zengin bir çaya sahip olabilirsiniz.(8)
 • Dulavratotu kökü, B7 ve B12 haricindeki diğer B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminlerini içerir. 2 bardak kaynar suya 1-2 çay kaşığı kuru dulavratotu kökü çayı elde edebilirsiniz.(8)
 • Hodan, niasin açısından zengin bir bitkidir. Ayrıca riboflavin, tiamin, piridoksin ve folat da içerir. 1 tatlı kaşığı hodan bitkisi ve bir su bardağı sıcak su ile B vitamini içeren besinler açısından zengin bir içecek hazırlayabilirsiniz.(8)

B Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

En çok B vitamini içeren besinler, hayvansal kaynaklı diğer gıdalardır. Süt ve süt ürünleri, et, balık, deniz ürünleri özellikle B12 ve biotin açısından zengindir. B Vitamini içeren yiyecekler arasında aşağıdakiler de yer alır:

Somon Balığı

Civa oranı düşük bir balık olan somon balığı özellikle yüksek omega 3 içeriği ile dikkat çeker. Riboflavin, niasin, B6 vitamini ve B12 vitamininin yanı sıra iyi bir tiamin kaynağı olan somon balığı B vitamini içeren besinler için iyi bir örnektir.(7)

Karaciğer

Karaciğer, özellikle riboflavin, niasin, pantotenik asit, ve biotin açısından zengin bir kaynaktır. 100 gram karaciğer günlük riboflovin ihtiyacının %263’ünü; niasin itiyacının %109’unu; pantotenik asit ihtiyacının %139’unu ve biyotin ihtiyacının %139’unu karşılayarak B vitamini içeren besinler içerisinde yerini alır..(7)

Yumurta

Yumurta en iyi biotin kaynaklarından biridir. Bir adet orta boy yumurta günlük biyotin ihtiyacının neredeyse %35’ini karşılar. Buna ek olarak pantotenik asit, folat, kobalamin ve riboflavin açısından da zengindir.(7)

Kırmızı Et

Günlük beslenme programına kırmızı eti önerilen miktarda tüketmek, B vitamini alımına büyük katkı sağlayabilir. 100 gram dana eti günlük B12 ihtiyacının %72’sini; niasin ihtiyacının %49’unu ve B6 vitamini ihtiyacının %36’sını karşılayarak B vitamini içeren besinler için iyi bir örnek olabilir.(7)

Deniz Ürünleri

İstiridye, yengeç, ıstakoz gibi deniz ürünleri eşsiz bir B12 ve riboflavin kaynağıdır. Bunlara ek olarak az miktarda tiamin, niasin ve folik asit içerir. Ayrıca protein açısından zengindirler ve demir, çinko, selenyum, manganez gibi minerallere de sahiptirler.(7)

Kuru Baklagiller

Kuru fasulye, nohut, barbunya, yeşil mercimek, bezelye gibi kuru baklagiller, yüksek oranda folik asit içerir. Ayrıca B6, pantotenik asit, riboflavin, tiamin gibi B grubu vitaminler açısından da zengindir.(7)

Tavuk ve Hindi

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanı etlerinin özellikle göğüs eti kısımları niasin ve B6 vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda B12, pantotenik asit ve riboflovin içerikleri de yüksektir.(7)

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği B5 vitaminin en iyi kaynaklarından biridir. 1 avuç yaklaşık 28 gram çiğ ay çekirdeği günlük B5 vitamini ihtiyacının neredeyse %40’ını karşılar. Aynı zamanda niasin, B6 vitamini ve folik asitten de zengin bir besindir.(7)

B Vitamini İçeren İçecekler

Günlük B Vitamini İhtiyacı Ortalama Ne Kadardır?

Günlük B vitamini ihtiyacı, B vitamini çeşitlerine göre farklılık gösterir. Buna göre kadın ve erkekler için günlük B vitamini ihtiyacı şöyledir:

Kadınlar için;

 • B1 (Thiamine) : 1.1 milligram (mg)
 • B2 (Riboflavin) : 1.1 mg
 • B3 (Niasin) : 14 mg
 • B5(Pantotenik asit) : 5 mg
 • B6(Piridoksin) : 1.3 mg
 • B7(Biotin) : 30 micrograms (mcg)
 • B9 (Folik asit) : 400 mcg
 • B12(Kobalamin) : 2.4 mcg

Erkekler için;

 • B1 (Thiamine) : 1.2 milligram (mg)
 • B2 (Riboflavin) : 1.3 mg
 • B3 (Niasin) : 16 mg
 • B5(Pantotenik asit) : 5 mg
 • B6(Piridoksin) : 1.3 mg
 • B7(Biotin) : 30 micrograms (mcg)
 • B9 (Folik asit) : 400 mcg
 • B12(Kobalamin : 2.4 mcg.(9)

Yaş ile birlikte B vitamini gereksiniminde artış gözlenebilir. Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlarında b vitamini ihtiyacı artabilir. Günlük B vitamini ihtiyacını karşılamak için diyetinize B vitamini içeren gıdalar ekleyebilir, bir uzmandan yardım alarak takviye şeklinde de alabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

B12 Vitamini Nasıl Kullanılır Ne Kadar Süre Kullanılmalı

Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve sindirim sisteminin normal görevlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
07.12.2023

Vitamin B12 Değeri Kaç Olmalı

Kırmızı kan hücrelerinin sentezi, hücre metabolizması, besinlerden enerji eldesi ile sinir fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

Uzm. Dyt. Özgür G.
14.11.2023

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hissi, çoğu zaman geçici bir duruma ya da yaşam tarzı seçimlerine bağlı olabilir.