Uzm.Dyt. Özgür G.
17.04.2023

Sabah Sporunun Faydaları Nelerdir?

Egzersiz yapmanın genel sağlık durumu üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Yeterli ve dengeli beslenme programını destekleyen bir spor rutini kilo kontrolünün sağlanmasından uyku problemlerinin azalmasına fit bir dış görünümden stresin etkilerini minimuma indirmeye kadar pek çok sağlık faydası sağlar.(1) Konu egzersizin ne zaman yapılacağına gelince, egzersiz için en doğru zaman antrenmanların düzenli olarak sürdürülebildiği ve devamlılığının sağlanabildiği zamandır. Herkesin yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Bu nedenle herkese uyan tek bir cevap olmasa da sabah sporu, günün diğer zamanında yapılan egzersizlere oranla birkaç adım önde olabilir. “Sabah spor yapmanın faydaları nelerdir?” ve “Sabah sporu nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını sizler için derledik…

İçerikler (Gizle-)
 1. Sabah Sporu Neden Önemlidir?

 2. Sabah Sporunun Fiziksel Faydaları Nelerdir?

 3. Sabah Spor Yapmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

 4. Sabah Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Sabah Sporu Neden Önemlidir?

Daha güne başlamadan antrenmanı bitirmek ve günün geri kalanını verimli bir şekilde planlayabilme fırsatı bulmak sabah sporunun faydaları arasındadır. Akşam yemeği hazırlamak, arkadaşlarınızla buluşmak ve kendinize ait zaman dilimi yaratmak çok daha kolay hale gelir. Spor yapmak mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonu salınımını artırır. Güne endorfinle başlamak, stresle baş etmenizi kolaylaştırır. Sabah sporun faydaları arasında metabolizma hızının artması da yer alır. Vücudunuz gün boyu kalori yakmaya devam eder ve fiziksel aktiviteniz spor yapmadığınız günlere oranla artış gösterebilir. Akşam spor yaptığınızda kalp atışı ve vücut ısınız arttığından dolayı gece geç saatlere kadar terleme sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Oysa sabah sporu sayesinde kendinizi daha dinç ve enerjik hissedersiniz. Gece enerjinizin bitmesi, daha kaliteli uyku çekmenize yardımcı olabilir.(2)

İçerik1

Sabah Sporunun Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Günün hangi saati olursa olsun düzenli spor yapmak genel vücut sağlığını korunmasını destekler. Özellikle erken kalkmayı seviyorsanız güne sporla başlamanız ekstra faydalar sağlayabilir. İşte sabah sporunun faydaları:

 • Gece boyunca dinlenen vücudunuz, spor için yeterli enerji ve motivasyona sahiptir. Uyku sırasında ağırlaşan metabolizmayı sabah sporu ile canlandırabilir ve metabolizmayı hızlandırarak gün boyu kalori harcamanızı artırabilirsiniz.
 • Metabolizmanın hızlanması, inatçı yağların yanmasına yardımcı olur. Kilo kontrolü sağlayarak fit bir vücuda sahip olmanızı destekler. Formunuzu korumanıza katkıda bulunmak ve iştahınızı kontrol altına almak sabah sporunun faydaları arasındadır.
 • Sabahları egzersiz yaparak akciğer kapasitesini artırabilir, kan dolaşımını hızlandırarak tüm hücrelere oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kalp damar sağlığının korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.
 • Evde sabah sporu yapmak yerine dışarıda egzersiz yapmayı tercih etmek, geceleri uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir ve uyku kalitesini artırabilir. Günün erken saatlerinde gün ışığına maruz kalmak geceleri uyku kalitesinde önemli rol oynayan melatonin seviyelerinde artış sağlayabilir.
 • Sabah sporu, vücudun hormon seviyelerindeki dalgalanmaları düzenleyici etki gösterebilir. İnsülin hormonu üzerinde olumlu etkiler yaratarak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmak sabah sporunun faydaları arasındadır.(2)

Sabah Sporunun Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Sabah Spor Yapmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Yoğun iş temposu, yapmak zorunda olduğunuz ev ya da okul sorumlulukları gibi nedenlerden dolayı spor yapmak için vakit ya da enerji bulamayabilirsiniz. Ancak egzersizin vücut üzerinde faydalı olabilmesi için rutin haline gelmesi önemlidir. Eğer sabah sporu günlük hayatınızın bir parçası olursa sabah sporunun faydaları aşağıdaki psikolojik yararları sağlayabilir:

 • Güne başlarken spor rutinini tamamlamak, zorlu bir görevin üstesinden gelmeyi başarmanın iç huzurunu sağlar. Kendin için iyi bir şey yapmanın verdiği gurur egonu okşayarak kendine güvenini artırabilir. Ayrıca spor sonrası kazandığınız başarı duygusu güne iyimser bir bakış açısıyla başlamanızı sağlayabilir.
 • Sabah sporu, endorfin hormonunu artırarak güne daha neşeli bir şekilde devam etme fırsatı sunar. Günün ilk ışıklarıyla birlikte spor yaparak stres için doğal bir ilaç almış olursunuz. Güne pozitif başlayarak, günün geri kalanı için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi kazanırsınız.
 • Sabah sporu, günün erken saatlerinde olduğu için dikkatinizi sadece antrenmana yoğunlaştırmanızı sağlar. Cep telefonuyla konuşmak, maillere bakmak, mesajları cevaplamak zorunda değilsinizdir. Sabah sporunun faydaları arasında yer alan tek bir göreve odaklanmak, farkındalığın artmasına ve odaklanma yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilir.
 • Her gün düzenli olarak spor yapmak, zaman yönetimi üzerindeki kontrolü artırır. Planlama ve organizasyon yeteneğini geliştirmeye yardımcı olarak hem iş hem de özel yaşamda başarılı olmayı destekleyebilir.(2)

Sabah Spor Yapmanın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Sabah Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Sabah spor yapmaya yeni başladıysanız kısa yürüyüşler ve sizi fazla zorlamayan kültür fizik hareketleri yapmanız önerilir. Birdenbire kasları zorlamak antrenman sonrası ağrılara neden olarak motivasyonunuzu düşürebilir.Sabah sporunun faydaları için kaslarınız güçlendikçe egzersizin şiddetini ve süresini artırabilirsiniz. Antrenmandan önce ısınma hareketleri yaparak kaslarınızı egzersizlere hazırlayabilir ve olası sakatlanmalara karşı önleminizi alabilirsiniz. Antrenmandan sonra ise gevşeme hareketleri ile vücudunuzu rahatlamayı unutmayın. Sabah sporu yapmadan en az bir saat önce kahvaltı yapın. Yapılan araştırmalar, antrenman öncesi karbonhidrat içeriği yüksek bir kahvaltının egzersiz performansını artırabileceğini göstermektedir. Aç karnına egzersiz yapmak antrenman sırasında halsiz hissetmenize ya da başınızın dönmesine neden olabilir. Küçük bir sandviç, muz, süt ya da yoğurt iyi bir sabah antrenmanı öncesi seçeneklerdir. Antrenman sonrası kasların iyileşmesi ve glikojen depolarının yenilenmesi için güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Spor sonrası 2 saat içinde yumurta, peynir, fıstık ezmeli sandviç, muz, yoğurt, süt ya da yulaflı smoothie içeren güçlü bir kahvaltı güne fit ve enerjik başlamanıza yardımcı olabilir. bunlara ek olarak antrenman öncesi, sırası ve sonrasında sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz.(3)(4)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
13.12.2023

Stres Belirtileri Nelerdir? Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?

Modern çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olan stres, aslında tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
13.12.2023

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bir miktar stres, kişinin hem iş hem de özel yaşamında başarılı olmasını destekleyebilir.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
13.12.2023

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir? Sınav Stresini Azaltacak Teknikler

Sınava girmek hemen herkeste bir gerginlik hissi yaratır ve bu his aslında kişinin dikkatini daha iyi toplamasına yardımcı olarak performansı üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.