Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.02.2023

Efervesan Tablet Nedir? Efervesan Tablet Ne İşe Yarar?

Efervesan tabletler farklı tedavilerde kullanılmak üzere suda çözünmek ve köpürmek üzere üretilen, çeşitli etken maddelerle formüle edilen bir ilaç formudur (1,3). Efervesan tablet vitamin desteği, soğuk algınlığını önleme, ateş düşürücü, ağrı kesici ve çeşitli enfeksiyonları önlemek gibi pek çok farklı amaçla kullanılabilir. Efervesan nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Efervesan Nedir?

 2. Efervesan Tablet Nedir?

 3. Efervesan Tablet Ne İşe Yarar?

 4. Efervesan Tablet Nasıl Kullanılır?

 5. Efervesan Tablet Ne İçin Kullanılır?

Efervesan Nedir?

Efervesan kelimesi Latince kaynama anlamına gelen “effervescere” kelimesinden türemiş olan bir kelimedir (5).

Efervesan tabletler de suya atıldıklarında gaz çıkışı nedeniyle köpürmeleri ve kaynayan bir görüntü oluşturmaları sebebiyle bu şekilde adlandırılmışlardır. Köpürmenin nedeni tablet bileşimindeki asidik ve bazik maddelerin birleşerek karbondioksit gazı açığa çıkarmalarıdır. Farklı yardımcı maddelerle birlikte üretilen efervesan tabletler diğer tabletlere göre daha yüksek dozlarda ilaç uygulanmasına olanak sağlayan, özellikle yaşlı ve çocuk hastalarda tablet yutma sorununu ortadan kaldıran ilaçlardır (6).

İçerik1

Efervesan Tablet Nedir?

Efervesan tablet, ilaç etken maddesinin toz halindeki formunun yoğun bir kütle halinde çeşitli yardımcı maddelerle sıkıştırılması ile oluşturulur. Bileşiminde asit ve baz bulunan efervesan tabletlerde asit olarak genellikle sitrik asit, tartarik asit, adipik asit ve malik asit gibi asitler, baz olarak ise sodyum karbonat veya sodyum bikarbonat kullanılır. Katı halde etkileşim göstermeyen asit ve bazlar suyla temas edince kimyasal bir reaksiyon gösterir ve karbondioksit açığa çıkar, köpürme olur.

Tablet veya kapsül yutmakta zorlanıyorsanız, efervesan tabletler suda çözündüğünden ilaç içerken size büyük kolaylık sağlayacaktır (3,4,6).
Efervesan tableti hekim önerisi ile folik asit eksikliği gibi durumlarda destek amaçlı kullanabilirsiniz. Folik asit nedir ve eksikliğinde neler olur sorularınızın cevabı: Vücuttaki fonksiyonların devamı için önemli olan, eksikliğinde büyüme ve gelişme problemleri gibi ciddi komplikasyonların görüldüğü bir vitamin çeşididir.

Efervesan Tablet Nedir?

Efervesan Tablet Ne İşe Yarar?

Efervesan tabletler ile pek çok ilaç etken maddesi formülü hazırlanabilir. Özellikle tablet ve kapsül şeklindeki ilaçları yutmakta zorlanıyorsanız, efervesan tablet sizin için avantajlı olacaktır. Efervesan tabletler suda hızlı ve tamamen çözüldüğü için vücutta emilim oranı yüksektir (3,4). Yani efervesan tabletler vücudunuzda diğer ilaç formlarına göre daha çok emilir ve faydasını daha iyi görebilirsiniz. Sıvı alımınız yetersiz ise, ilacı bol suyla tüketeceğiniz için sıvı alımınız artar. Efervesan tabletin bir diğer faydası da efervesan tablet tadının hoş olmasıdır. Bu da ilaçların tadına hassasiyeti olanlar ve çocuklar için kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra normal tablet halinde mideyi rahatsız etme potansiyeli olan ilaçlar sıvı formda çözünmüş halde alınacağı için bu yan etkide azalma sağlanabilir (3,4, 6).

Efervesan tabletlerin birçok faydası olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlar şunlardır:

 • İçerisinde bulunan sodyum bikarbonat gibi tuzların bulunması nedeniyle kalp hastalığı olan hastaların, yüksek tansiyonu bulunan hastaların ve böbrek hastası olan hastaların kullanımı için riskli olabilir.
 • Bazı durumlarda efervesan tabletin tadını baskılamak zor olabilir
 • Sıvıda çözünmesi, sıvının durumuna (ılık -soğuk olmasına) bağlıdır (3).

Efervesan Tablet Nasıl Kullanılır?

Efervesan tabletler aç ya da tok karnına genellikle suda çözündürülerek ağızdan alınabilir. Doktor tarafından bir kısıtlama getirilmediyse ilaçla birlikte bol sıvı tüketmeye dikkat edilmesi gerekirEfervesan tableti bir bardak ılık suda tamamen çözdürdükten sonra içiniz. İlacın etken maddelerine karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmanız önerilmez. Bol sıvı almak mukus ve akciğer salgılarını atmada size fayda sağlayabilir. Mide rahatsızlığınız varsa yemekle beraber ya da süt ile beraber alabilirsiniz (1, 2).

Çeşitli ürünler özelinde ifade edilse de genellikle efervesan tablet kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır (1,2).

 • Kullandığınız başka ilaçlar varsa ilaç etkileşimi olmasını engellemek için, ilacı kullanmadan önce doktor ya da eczacınıza danışınız.
 • İlacın çiğnenebilir formunu kullanıyorsanız yutmadan önce iyice çiğneyiniz.
 • Vücutta meydana gelen ve 3 günden fazla süren ateş, kızarıklık varsa doktorunuza başvurunuz.
 • Ağızda kuruluk, baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, halüsinasyon gibi zihinsel bulanıklıklar, nöbet hali, nabızda anormal bir artış gibi semptomlar varsa ve uzun sürerse bunlar ciddi bir tıbbi sorunun belirtileri olabilir. Böyle bir durum görülmesi halinde mutlaka hekiminizle iletişime geçmelisiniz.
 • Kullanacağınız doz yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmamalı, belirtilenin dozun dışına çıkmamalısınız.
 • Çocuk dozları için mutlaka hekiminiz ve eczacınızın belirttiği miktarlarda kullanınız. Çocuklara yetişkin dozlarını kullanmayınız.
 • Efervesan tablet kullanımı sırasında kızarıklık, döküntü, özellikle dilde ve boğazda şişkinlik varsa beklemeden doktorunuza danışınız.

Efervesan Tablet Ne İçin Kullanılır?

Efervesan tabletler üretiminin başlangıcından itibaren kullanım alanı genişlemeye devam eder. Daha çok öksürük, soğuk algınlığı,tıkalı burun, ağrı, yüksek ateş gibi semptomlarda ve sinüzit,  bronşit gibi solunum hastalıklarının neden olduğu semptomların tedavisinde kullanılır (2). D vitamini, C vitamini, B1, B2, B6 vitamini ve folik asit eksikliğinde doktor önerisi ile efervesan tablet kullanabilirsiniz. B2 gibi vücudun sağlıklı çalışması için önemli olan vitaminlerin   eksikliğinde vitamin takviyesi almanız önemlidir (4).B2 vitamini (riboflavin) nedir sorusunun genel yanıtı, B2 vitamini vücutta depolanmayan, vücudun enerji üretimi ve sağlıklı çalışması için gerekli olan önemli bir vitamindir. Ayrıca diş temizliğinde, cerrahi aletlerin sterilize edilmesinde, kontakt lenslerin temizlenmesinde çamaşır deterjanı gibi alanlarda efervesan tablet kullanımı yaygındır (2,4).

Eğer tercihinizi içeriğinde fosfor olan efervesan tabletlerden yana yapacaksanız fosforun faydaları ve hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca B vitamini faydaları gibi farklı konularda da okuma yapabilirsiniz.

Efervesan Tablet Ne İşe Yarar?

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
13.12.2023

Stres Belirtileri Nelerdir? Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?

Modern çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olan stres, aslında tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
13.12.2023

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bir miktar stres, kişinin hem iş hem de özel yaşamında başarılı olmasını destekleyebilir.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
13.12.2023

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir? Sınav Stresini Azaltacak Teknikler

Sınava girmek hemen herkeste bir gerginlik hissi yaratır ve bu his aslında kişinin dikkatini daha iyi toplamasına yardımcı olarak performansı üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.